GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

 

 

06.08.2002

Erkekler daha kolay zayıflıyor

Kadınlarda fazla kilo kalça ve baldırlarda kendini gösterirken, erkeklerdeki fazla kilo karın bölgesinde ortaya çıkıyor. Erkeklerde kas sayısı daha fazla olduğundan kilo vermek de daha kolay oluyor.

Fazla kilolara sahip olmak sadece kadınların problemiymiş gibi algılansa da erkeklerin birçoğu aynı sıkıntıları yaşıyor. Sadece, kadınlar bunu bir estetik problemi olarak gördükleri için en küçük değişimlere bile dikkat ederek sürekli gündemlerinde tutarken, erkekler sağlıklarını tehdit etmediği sürece fazla birkaç kiloyu pek önemsemiyorlar. Ayrıca, erkeklerde daha fazla kas olduğu için daha çabuk kilo veriyorlar. Şişmanlık, erkeklerde ‘android’ tipi, yani elma modeli şeklinde, kadınlarda ise ‘gynoid’, yani armut modeli diye adlandırılıyor. Kadınların fazla kiloları vücudun alt kısımlarında, kalçalarda ve baldırlarda yoğunlaşıyor. Bu tip şişmanlık, bacaklarda ve eklemlerde iltihaplanmalara ve varislere yol açıyor. Erkeklerde ise, vücudun üst kısımlarında yani göğüs ve karın bölgelerinde fazla yağlanma meydana geliyor. Bu nedenle erkeklerin enfarktüs (kalp krizi) riski kadınlara göre daha fazla.

Erkeklerin kadınlara göre daha çabuk kilo verdiklerini söyleyen danışman Haluk Saçaklı, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Erkeklerde yağsız vücut kitleleri, yani kas + su kadınlara göre çok daha fazladır. Dolayısıyla, aynı işi aynı süre ve şiddetle yapmalarına rağmen erkekler daha fazla kalori harcamış olurlar. Kaslar kendilerini yenilemek için kilo başına ortalama 80 kalori yakarlar. 2,5 kiloluk bir kas artımı fazladan günde 200 kalori yakılmasına sebep olur. Bu da yaklaşık olarak ayda fazladan bir kilogram yağ kaybına eşdeğerdir.”

Aynı işi yapan 70 kiloluk bir erkekle, 60 kiloluk bir kadın karşılaştırıldığında, hafif bir iş (masa başı) yaparken bir günde erkek 2.520, kadın 1.980 kalori harcıyor. Genellikle ayakta yapılan orta dereceli bir işte bir günde erkek 2.940, kadın 2.280 kalori yakıyor. Beden ve kolun çalışmasıyla yapılan ağır işlerde ise bir günde erkek 3.290, kadın ise 2.520 kalori harcıyor.

Fazla kilo kalbi yoruyor

Yaş ilerledikçe fazla kilolar daha fazla risk oluşturuyor. Özellikle erkeklerde kalp hastalığı riski giderek artıyor. 35–44 yaşlarındaki erkeklerde ortalama ağırlıkta meydana gelen yüzde 10’luk artış, koroner kalp hastalığı riskini de yüzde 38 oranında artırıyor. Orta yaş döneminde 10 kilo alan kadınlarda ise kalp krizi riski ikiye katlanıyor. 40–44 yaş arasındaki erkeklerde normal ağırlıktan yüzde 20 oranında fazla kilosu olanlarda ölüm oranı, normal kiloya sahip olanlara göre yüzde 30–40 daha yüksek. Aynı yaşlarda normal kilodan yüzde 40 daha ağır olanlarda ise ölüm oranının yüzde 80–100 arttığı görülüyor. Bu risk kadınlar için de aynı şekilde gelişiyor. 50 yaşlarındaki bir kişi olması gereken ağırlığından 25 kilo daha fazla olursa, yaşam süresi şişman olmayanların yarısına iniyor. Ayrıca, erkeklerde şişmanlık boyutunun artmasıyla kolon, rektum ve prostat kanserlerinin artışı arasında bağlantı bulunuyor.

Yaşam tarzınızı değiştirin

Haluk Saçaklı, diyet programlarına katılarak kilo veren kadın ve erkeklere kaybettikleri kiloları geri almamaları için öncelikle yaşam tarzlarını değiştirmelerini öneriyor. Kilo veren kişiler, diyet programı bittikten sonra eski yeme alışkanlıklarına devam ederlerse verilen kilolar hızla geri dönüyor ve ikinci kez diyete başladıkları zaman büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Saçaklı’nın diğer tavsiyeleri şöyle: “Diyete başladığınız zaman düşünüş tarzınızı pozitif yaklaşım içerisinde korumanız çok önemlidir. Zayıflama programınızın olumlu sonuçlarını hemen almaya çalışmayın ve istekleriniz hakkında takıntılı olmaktan kaçınmaya gayret gösterin. Gerçekçi olmayan ve çok katı bir kilo kaybını hedeflemek, olumlu düşüncelerinize rağmen mutsuzluk veren gerçekleşmesi zor bir görev haline gelebilir. Bu tür katı hedefler koymaktan sakınmazsanız olumsuzluklar karşısında cesaretiniz kırılır, kendinize olan özsaygınız kaybolur, depresyon ve aşırı yeme çemberinin içine düşebilirsiniz. Davranışlarınızı kilo vermek ve tekrar almamak üzere değiştirin.”

Şemsinur B. Özdemir / İstanbul