Kelebek

09 Kasım 2004

Şişmanlık artık dar gelirli hastalığı oldu

Hülya AVŞAR

Şeker pahalıyken, zenginler şişmanmış. Şimdiyse dar gelirli şişman! Çünkü ekmekler, hamur işleri ve makarnaları en çok tüketen kesim, dar gelirliler!

Neyi ne zaman ne kadar yiyeceğinizi öğrenmelisiniz

Haluk Saçaklı (Bilim Doktoru & Danışman):

Arabanız lüks bir araba ne yaparsınız, 98 kurşunsuz benzini alıp gitmeye çalışırsınız. Tamam gider ama nereye kadar gider? Belli bir süre sonra motorun gücü biter! Kişinin neyi, ne zaman ve ne kadar yiyeceğini öğrenmesi gerekir.

Dört tane temel besin öğesi vardır. Bu dört grubun kesinlikle bir araya gelmesi şart. Birincisi süt grubu; süt, yoğurt, peynir vs... sütten yapılan her türlü besin öğesi. İkincisi et grubudur; kırmızı et, beyaz et, balık eti, kuru baklagiller ve yumurta. Üçüncüsü sebze ve meyveler. Dördüncüsü ekmek ve tahıl grubu. Tabii doğru olan tahılı tüketmek şartıyla. Dördünü bir öğünde tüketmemiz gerekmektedir. Geriye sadece yağ ve şeker grubu kaldı.

Tuğlaları üst üste koyduk aralarına sıva yapmak gerekiyor. Yani günlük 200 kalori almamız gerekiyorsa, bunun 160’ını bunlardan alırız. Geriye kalan 40 kaloriyi de yağ ve şeker grubundan karşılarız.

Yemek alışkanlığı çocuklukta başlıyor. Yemek yeme alışkanlığı kazandırmada baştan hata yapıyorlar, ödüller veriliyor karşılığında. Dersini bitir sana bir tane çikolata diyorlar. Bu baskıyla büyüyen bir çocuk, ergenlik çağına geldiğinde yemek yiyerek özgürlüğünü kabullendirmeye çalışıyor.

Bu da o kişiyi duygusal açlığa sürüklüyor.

İnsan yedikçe daha çok yemek ister

Duygusal açlığı kimse doyuramaz, yaşam boyunca 60 ton gıda tüketiriz 70 bin öğüne karşılık. 80-90 ton gıda da tüketsek bu duygusal açlığı doyuramayız.

İnsanlar hep duygusal açlığı doyurduklarını düşünüyorlar ve bu yüzden yanlış besin öğelerine daha çok yöneliyorlar.

Fiziksel açlığı hissetmeleri gerekir, onu doyurmaya çalışmaları gerekir. İnsanlar psikolojik sorunları olduğu zaman da bu sorunu hep bir şeyler yiyerek çözmeye çalışıyorlar. Açıyor buzdolabını bir şeyler yiyor, geçici bir mutluluk söz konusu oluyor. Mutlu oluyor fakat bunun yanında insülin hormonu da artıyor ve insan yedikçe daha fazla yemek istiyor.

İnsanı yaşlandıran en önemli madde şekerdir