15.06.2004


Sınava girmeden önce vitamin alınÖğrenciler! Sınav öncesinde vücudunuzu vitamin ve proteinlerle besleyin, başarılı olun!

 

***

Sınav başarısı beslenmeye bağlı

Yiyecekler, insan psikolojisini ve metabolizmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Başarının yolu beslenmeden geçer.

UZMANLAR, sınavda yüksek başarı için; kişinin yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel durumuna göre gereksinimi olan enerjiyi alması ve elverişli şekilde kullanabilmesinin, sınav öncesi 3-5 öğünde, dengeli beslenmesine bağlı olduğunu söylüyorlar. Danışman Haluk Saçaklı 'nın 'dünya online' sitesine verdiği bilgilere göre; organizma, fonksiyonlarını yerine getirebilmek için, her türlü besin öğesinden yeteri kadar yararlanmak zorundadır. Değişen yaşam koşullarının, hayatımızda yeterli ve dengeli beslenmeyi ön plana çıkarmamızı gerektiriyor.

BÜYÜME - GELİŞME YAVAŞLIYOR
Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücudun direncini azaltıp insanın hastalıklara yakalanma olasılığını artırdığından, hastalıklar daha şiddetli geçiyor. Büyüme ve gelişmesi yavaşlıyor, okul ve spor başarısı ile iş verimi azalıyor. İnsan vücudunun gereksinimi olan karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve suyun yeterli oranda alınması şarttır.

PROTEİNLER DOKULARI YENİLER
Yeterli alınan karbonhidratlar; kan şekerinin düzenlenmesinde, yağlar; A, D, E ve K vitaminlerinin emilim ile taşınmasında ve iyi bir enerji kaynağı olmasında, proteinler; dokuların yenilenmesinde önemli rol üstlenir. Vitaminler; hücrelerin yaşatılması, mineraller; daha güçlü, daha enerjik, hatta daha zeki olunması için önemlidir. Suyun ise oksijenden sonra en önemli besin öğesi olmasından dolayı yeterli oranda tüketilmesi gerekir. Kişi yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel durumuna göre gereksinimi olan enerjiyi alması gerekir.

Jale TALAY