17.08.2003

Neslihan Yavuzcan

 
sportif@showtv.com.tr
 
 
En azından yürüyün

En azından haftanın üç günü yürüyüş yaparak egzersizimize başlayabiliriz. En kolay yapacağımız ve her yerde uygulayabileceğimiz bir spor dalıdır yürüyüş.

Ağır tempolu, kendimizi fazla yormadan yapacağımız bir saatlik yürüyüş hem kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlayacak hem de motivasyonumuzu artıracaktır.

Bir saatlik bir yürüyüş bize nasıl kilo verdirir diye içinizden soruyorsunuzdur. Ama şuna inanın ki kan ter içinde kalmak, çok iyi spor yapıyorum, aşırı kilo kaybediyorum demek değildir. Bilakis kendimizi yormaktan başka bir işe yaramaz..

Oysa yavaş tempolu bir saatlik yürüyüş hem bütün kaslarımızın çalışmasını sağlayacak hem de yağ yakımı yürüyüşümüz bittikten sonra bile devam edecektir. Unutmadan söyleyeyim, egzersiz diyoruz çünkü sporu profesyonel sporcular yapar. Egzersizi ise biz amatörler..

Danışman, bilim doktorumuz Haluk Saçaklı'nın tam sekiz yıldır dediklerini bir yaşam biçimi haline getirdiğim için şu anda kilomu koruyup istediğim yiyecekleri de yeme fırsatını buluyorum.

Örneğin tam sekiz yıldır patates kızartması yemiyorum fast food'dan tam anlamı ile uzak duruyorum ve konsantre içecekleri de yine tam sekiz yıldır içmiyorum. Çayımı ve kahvemi şekersiz içiyor, haftanın en azından iki günü de egzersiz yapıyorum.

Yine arkadaşımın sevdiği sözlerden bir tanesi: "İnsanın tüm evrende düzeltebileceği tek bir şey vardır: Kendisi."

Kendimizi forma sokmak için çok geç kalmadık, vakit bulup spora gidemiyorum demeyin. Nerede ve ne şekilde olursanız olun, en azından yürüyün..

Spor yapın, sağlıklı kalın, Bizi izlemeye ve okumaya devam edin.