Aksam Online

İNCİ

28.04.2001
 

'Yemekkolizm'e ESİR olmayın!..

 
Danışman Haluk Saçaklı,'Midenin yarısı psikolojik nedenlerle dolar' diyor

Bahar neredeyse bitmek üzereyken her yıl olduğu gibi yine kadınların sohbet konularının başında fazla kiloları geliyor. Kiloları atmak için ise pek çok yönteme başvurulsa da uzmanların altını çizdiği yegane konu, beslenme biçiminin gözden geçirilmesi.

Şişmanlık ile ilgilenen uzmanlar, bedene fazla gelen yağların sadece yaza girerken hatırlanması ve bu kiloları vermek için gösterilen çabanın metabolizmayı bozduğunu vurguluyorlar. Hızlı şekilde verilen kiloların kısa zamanda geri alındığını belirten uzmanlar, şok diyetlerin yarar değil zarar getirdiğini vurguluyor. Araştırmalara göre, özellikle çalışan kadınların daha bakımlı olmak adına bu şok diyetleri daha çok tercih ediyor. Yıllardır şişmanlık üzerine çalışan Danışman Haluk Saçaklı, çalışan kadınların nasıl daha sağlıklı zayıflayabileceğine dair bilgiler, ipuçları ve örnek diyetler verdi. Saçaklı, öncelikle tespit edilmesi gereken konunun kişinin yağ, kolesterol gibi değerlerinin öğrenilmesi olduğunu vurguluyor.

Duygusal açlık

Kişinin vücut yapısı, metabolizmasının durumu hakkında yapılan tahlillere göre bir yemekkolik olup olmadığını araştırdıklarını söyleyen Haluk Saçaklı, bu kavramı şöyle tanımlıyor: 'Açlık ya da tokluğu gösteren bedensel uyarılara aldırış etmeden yemek yeme anlamına gelir.Yemekkolikliğin en önemli özelliklerinden biri de fiziksel açlığı hiç hissetmeyecek şekilde yemeleridir. Midemizin yaklaşık yarısı psikolojik nedenlerle dolar.'