12 Ekim 2003 Pazar
Neslihan Yavuzcan

 
sportif@showtv.com.tr
 
 
 

Diyet Kulübü

Diyet kuralları

Danışman Bilim Doktoru Haluk SAÇAKLI -

Danışman Bilim Doktorumuz Haluk Saçaklı, bizim için zayıflama metotlarını anlattı. Ben sekiz yıldır bünyeme uygun olarak verdiği reçeteyi uyguluyorum. İşte size önerileri.

Zayıflama metotlarında, egzersiz ile desteklenen diyetlerde aşağıdaki kurallara dikkat edilmesi gerekir.

- Kendisini yemek yemekten alıkoyan kişiler, organizmanın enerji randımanını bozar ve farklı çalışmasına neden olur. Az yese de enerji dengesi bozulduğu için kilo almaktan kurtulamaz.

- Düşük kalorili diyetlerin en büyük olumsuz etkenlerinin başında, önerilen yiyeceklerin vitamin ve mineraller bakımından yetersiz olması gelir. Vitamin ve mineral eksikliği de kilo vermeyi zorlaştırır.

- Yeterli protein ve aminoasit alınmadığında kişinin direnci düşer ve huzursuzluklar görülür,böylece yağ yakımı istenilen seviyede olmaz.

- Az kalorili sık sık yenildiğinde, besinin termik etkisi denen metabolik hızda bir artış olur. Bu durum da fazla kalori harcamanızı sağlar.

- Amacımız zayıflamaksa, aynı besin grubundan kalorileri daha az olanları tercih ediniz.

- Eğer günlük gıdanızın çoğunu sabah alırsanız kilo vermeniz kolaylaşır. Saat 20.00'den sonra kesinlikle yemeyiniz. Çünkü sindirim sisteminizin temposu düşmüştür.

- Sağlıklı bir kişide insülin seviyesi yemek yedikten sonra artar. Akşamları ise bu artış çok daha fazladır. Eğer akşam ağırlıklı yemek tercih ederseniz depolanan yağ miktarınızın artmasına neden olursunuz.