GENETİKBİLİMİ.COM

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kiloları dolaba kaldırın


Mart geldi, cemreler düştü. Herkes kışın kazakları siper edinen kiloları verme paniğinde. İşte yazlık kıyafetlerinize yeniden sığmanızı sağlayacak bazı temel bilgiler...

Bir düşünün: Son günlerde çevrenizdekilerden en sık duyduğunuz söz ne? "Yaz geliyor, kilo vermem lazım." Evde annenizden, kız kardeşinizden, iş teki dostlarınızdan, sevgilinizden, herkesten aynı şeyi duymuyor musunuz? Mart geldi ve güneş yüzünü gösterdi. Cemrelerin üçü de düştü. Havalar bundan sonra da ısınmaya devam edecek ve yazlık kıyafetler dolaplardan inecek. Ama kışın kalın paltoları, kazakları siper edinen kilolar nedeniyle yine içlerine girilemeyecek. Hemen her evde "Ne kadar kilo almışım" nidaları yankılanacak. Ardından kilo verme paniği başlayacak, rejimler yapılacak, kışın sinek avlayan spor merkezleri dolacak. Yine diyet devri başlayacak.

Ancak bir sorun var. Herkesin elinde bir diyet programı, her kitapçıda bir diyet kitabı, her köşe başında diyetisyen görüyoruz. Hangisinin iyi olduğunu nasıl bileceğiz? Sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı kilo vermenin belirli kriterleri var. Bu temel noktaları bildikten sonra mantık yürüterek istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün. Görüşünü aldığımız Türk uzmanlar ile ABD'deki beslenme uzmanlarının aşağıdaki görüşlerine kulak verirseniz, sağlıklı beslenmenin çok da uzağınızda olmadığını göreceksiniz...

BUNLARI BİLİN
* Sağlıklı ve bilinçli beslenmek için parayı sokağa atmayın. Sağlıklı beslenmek, pahalı beslenmek demek değildir.

* Kıtlıktaymış gibi rejim yapmanıza gerek yok. Danışman Haluk Saçaklı, "En önemli kural aç kalmak değil, her şeyden yeter miktarda yiyerek sporla birlikte zayıflamak" diyor.

* Programı fiziksel aktiviteyle destekleyin. Yememek yeterli değil, günde hiç değilse yarım saat spor yapmak şart.

r Boy-kilo oranına dikkat: Boy ile kilo arasındaki orantısızlık, kalp krizi ve kanser riskini artırıyor. Ne Oliver Hardy gibi olun ne Stanley Lorel.

* Pişmiş sebze ve meyve yiyin: Seçtiğiniz diyet ne olursa olsun, bol bol haşlanmış sebze ve meyve içermesine dikkat edin. Brokoli, ıspanak, kabak, karnabaharın yararı büyük. Ne çekici değil mi...

* Yağa dikkat: Yağ içinde yüzen yemeklere paydos. İlla kullanmak istiyorsanız, zeytinyağını tercih edin.

* Şeker faktörü: Vücudunuz için şeker aslında göründüğü kadar şeker değil. Şeker hastalığının fazla kilolu kişilerde daha fazla görüldüğü kanıtlandı.

* Tuz dengesi: Tuzun fazla kullanımı kilonun yanı sıra düşük kan basıncına da neden oluyor. Yemeğin tadına bakmadan tuzluğa uzananlardansanız, "huyluyu huyundan vazgeçirmelisiniz..."

*Alkol tehlikesi: İşte diyetlerin "Olursa olmaz"ı... Hiçbir diyette alkol yok. Çünkü yüksek kalorisi, gün boyu nice yiyeceklere, tatlılara direnen bedeninizin beyaz bayrak açmasına neden oluyor.

"Ne yerseniz osunuz" demiş, Goethe... ABD ve Avrupa bunu yaşam felsefesi yapmış. Biz de başlayalım... "Yemek için yaşamayalım, yaşamak için yiyelim."