Turkuaz web sitesinin konuk yazarı  Haluk Saçaklı sorularınızı sizin için yanıtladı.


 
Soru: Merhaba. Benim merak ettiğim konu , suyun yemek sırasında içilmesi halinde kilo aldırıp aldırmadığı.
Cevap: Doğanın bize sunduğu 40'ın üzerinde besin öğesi bulunmaktadır. Bunlardan sadece suyun kalorisi yoktur. Yemek sırasında, öncesinde ya da sonrasında su içimi asla kilo aldırmaz. Su içtikten sonra teraziye çıktığınızda tabi ki kilo artışı görürsünüz ama bu yağ artışı değildir.

Soru: Merhaba. Öncelikle çok yararlı ve güzel bir site hazırladığınız için sizi tebrik ediyorum. Sorum; az su içildiği zaman özellikle karın ve bacak bölgesinde şişiklik olur mu? Kadınların özel günlerinde diğer günlerinden daha fazla su tüketmeleri gerekli midir?
Cevap: Az su içildiğinde beden bunu tehlike işareti olarak algılar ve her damla suyu depolamaya çalışır. Özellikle vücudun karın ve bacak bölgesinde ödem oluşur. Kadınların adet öncesi hormonal dengeleri bozulduğundan bir hafta öncesinden vücutta ödemler oluşur. Adet dönemi sona erdiğinde ilk iki gün içerisinde ödem azalmaya başlar. Bu fizyolojik olaya sizinde dışardan yardım etmeniz gerekir. Bunun yolu bol su içimi, az tuz tüketimi ve bol yürüyüşten geçer.

Soru: Ben 25 yaşında, 75 kilo ağırlığında, 1.75 boyunda bir bayanım. Ben günde ne kadar su içmeliyim?
Cevap : Günlük su tüketiminiz ortalama 1.5 - 2.5 litre arasında olmalıdır. Yazın havaların ısınması yaptığınız egzersizin şiddetinin ve süresinin artımına bağlı olarak günlük su tüketiminizde biraz artabilir. Ama asla günlük sıvı tüketiminiz günde 3.5 litreyi aşmasın.

Soru: Sıcak su içmenin faydalı mı zararlı mı olduğunu öğrenebilir miyim?
Cevap: Oda sıcaklığında su içmenin yararı kışın solunum enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır. Kabızlık sorunu olanların akşam yatmadan önce bir bardak kaynatılmış biraz soğuk suyla 3 adet kuru kayısı tüketimi tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Aynı olay ishalde de ılık suyun tüketilmesinde olumlu katkıları vardır.

Soru: Sabahları aç karnına sıcak su içmenin yağları erittiği söyleniyor. Bu doğru mudur?
Cevap : Sabahları aç karnına sıcak su içmenin yağları erittiği üzerine kanıtlanmış bilimsel bir araştırması yok. Yağ kaybı üç aşamada gerçekleşir.
  1. Deri altı yağ katmanında birikmiş olan yağ asiti parçalanarak serbest yağ asitlerine dönüşerek kan plazmasına geçer buna yağ yıkımı denir.
  2. İkinci aşamada serbest yağ asitleri kaslara taşınıp burada yanarak gerekli enerjiyi sağlar.
  3. Üçüncü aşama ise kasların çalışmaya başlamasıyla birlikte, kaslarda depolanan enerjinin kullanılmasıdır.
Soru: Spor yaparken ne kadar su içmeliyim?
Cevap: Spordan 20 - 30 dakika önce (5 - 10 C) 1- ½ su bardağı su içilmesi. Egzersiz sırasında kısa fasıllarla sık sık az miktarda 1 su bardağı su tüketilmelidir. Egzersiz sonrası da en az 1 bardak daha su içilmesi vücuttaki su doygunluğunu sağlar.

Soru: Gün içerisinde çok fazla çay, kahve ve meşrubat tüketiyorum. Bunlar ne kadar suyun yerini tutar?
Cevap: Kafein tüketiminiz günde 3 büyük fincanı aşıyorsa, heyecan ve sinirliliğin artması, baş ağrısı ve ishale neden olur. Ayrıca selülitlerin çoğalmasına da olumsuz katkı sağlar. Kafein günlük sıvı tüketimimizin içine girer, ama asla yerini tutamaz.
 
Haluk Saçaklı
(Bilim Doktoru)
Danışman


DİYETTE SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Su insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için en önemli besin öğesidir. İnsan sağlığı açısından suyun çok büyük önemi vardır. Yaşama ait her şey suya bağlıdır. Kişinin vücut ağırlığının %50 - 60'ı su olması gerekirken obezler de yağ oranı arttığından su oranında anlamlı düşüşler görülüyor.

Kilo verme programlarında vücutta depo edilen yağlar yakılırken, su oranında artışların olması gerekir. Bu nedenle bilinçsiz yapılan zayıflama programlarında, yağın dışında yağsız vücut kitlesinde yani kas ve suda da kayıp olur. Yarı aç kalarak zayıflamaya çalışanlarda verilen ağırlığın 2/3'ünü vücut kas kitlesi, geri kalan kısmını ise vücut suyu oluşturur. Kaybedilen bu kilo da kısa sürede yağ olarak geri alınır. Bunun nedeni ise vücudun kendisinden beslenmeye başlamasıdır.

Bu olumsuzlukların oluşmaması için dengeli beslenme ilkelerinin dışına çıkmadan vücudun gereksinimi olan bütün besin öğelerinin düzenli olarak 3 ana, 3 ara öğün şeklinde tüketilmesi gerekir.

Besinlerin ağızda sindirimi başladıktan sonra tüm doku ve hücrelere taşıyan sudur. Burada enerji oluşturduktan sonra atık maddelerin atımı da suyla olur. Bir odun sobası düşünün odunlar tutuşunca ısınırız, ertesi gün sobadaki külü boşaltmadan odunları tekrar tutuşturmaya kalkarsak işimiz hayli zorlaşır. Sobadaki külün boşaltılması gibi doku ve hücrelerdeki aynı işi suyla başarabiliyoruz.

Yakılan her 1000 kalori için yaklaşık 1 litre suya ihtiyaç vardır. Az su içilince ödeme de davetiye göndermiş oluruz. Vücuttaki ödemi bilinçli su tüketerek önleyebiliriz. Kadınların erkeklere oranla daha fazla suya gereksinimleri vardır.

Günümüzde yapılan yanlışlıklardan biride zayıflama metotların da yağ kaybı yerine su kaybının tercih edilmesidir. Bilinçsizce yapılan sauna, su alınımının kısıtlanması, idrar söktürücüler ve pasif jimnastik adı altında uygulanan derin ısıtıcı aletlerinin kullanımı sağlığımız açısından oldukça tehlikelidir. Bu tür aletlerin kullanımı ile vücuttaki yağ oranı azalmaz, sadece yağsız vücut oranında su kaybı sağlanır. Azalan su oranıyla kalp normalden daha fazla çalışmaya başlar, soluk almada güçlük olur, yorulma süresi kısalır. Kilo kaybında su yerine yağ oranı azaltıp, yerine kas ve su kitlesinin arttırılması gerekir. Ne kadar çok sıvı alırsak o derece yağların yanmasını sağlarız.

Kilo kaybından kaynaklanan deri sarkmaları da dinamik egzersizlerle beraber bol su içilerek önlenir. Yeterince su, daha fazla kas yapmamızı sağlar. Vücutta daha fazla su olması, daha fazla olay oluşması demektir. Suyun olmadığı bir ortamda enerji oluşamaz.

Günlük su tüketimimiz 1.5 - 2.5 litredir. Yazın havaların ısınması ve yaptığınız egzersizin şiddetinin ve süresinin artımına bağlı olarak kaybedilen suda daha fazla olacağından maksimal sıvı alımı 3.5 litreyi de aşmaması gerekir. Zayıflayacağım diye aşırı su tüketirsek çok sık tuvalete çıkarız her çıkışta çok önemli minerallerden olan kalsiyum atımı hızlanır. Buda sizlerin gün içerisinde halsiz takatsiz kalmanıza neden olur. Aşırı su içimi ayrıca böbrekleri de yorar.

Gün içerisinde az ama sık sık su içmek en doğru yöntemdir. Egzersiz öncesi kesinlikle su içilmeli, aralarda içilen suda eksikliğin giderilmesinde katkı sağlayacaktır. Bu şekilde egzersiz sonrası aşırı su içimini de engellemiş olursunuz.

Terazide mutlu olacağım düşüncesiyle, asla su tüketiminizi kısıtlamayın.