Psikiyatri.Net
 

Yazar  
iremKayıt: 09 Ksm 2006
Mesajlar: 174

 
MesajTarih: Sal Arl 12, 2006 10:37 pm    Mesaj konusu: Yeme bozuklukları / anoreksia nedir?  

Günümüzde hemen hemen herkesin şişmanlıkla ilgili kilo problemi var. Kilo vermek için uygulanan diyet programları sayısız. Arkadaşlardan alınan rejim tabloları, kulaktan dolma zayıflama çalışmaları ise cabası... Ancak bu programların ters tepmesi de söz konusu.

Anoreksia nedir?

Anoreksia bilinçsel bir psikoterapi hastalığı olup tıbbi adı obezite olan oburlukla ilgili bir rahatsızlıktır. Bulimia başlangıç dönemi, anoreksia nevroza en ileri derecesidir.

Bulimia ve anoreksia riski?

Çocuğu şişmanlığa iten etkenlerden biri de aile baskısıdır. Özellikle çocuğun büyüme ve gelişiminde en büyük görev anneye düşer. Zamanının büyük kısmını çocuğuna adamış anne, kendi kalıpları içerisinde en iyisini yapmaya çalışır. Ama bazen bu düşünceler çocuk üzerinde ters tepki yapabilir. Çocuk dünyaya gelince anne sütü ile beslenir. Zamanı gelince de ek besin alımları devreye girer. Bu süreçte annenin en önemli ilkelerinden biri çocuğunun iyi beslenmesidir. Anne bazen kendisi de farkında olmadan çocuğu büyük bir baskı altına sokabilir. Bir takım ödüllerle ya da cezalarla çocuğu yemek yemeye zorlama denemeleri oldukça hatalıdır. Zamanla çocuk sevdiği bir yemek gördüğünde bir oturuşta 2-3 porsiyon yer. Bunu tükettikten sonra da suçluluk duygusuna kapılır. Ya kendiliğinden ya da çevresinden aldığı yanlış duyumlarla kusma nöbetleri başlar. Bu durum alışkanlık haline gelince de aşırı yeme duygusu diye tanımlanan "Bulimia nevroza" yerleşmiş olur. "11-12" yaş grubundaki genç kızlar, ergenlik dönemine girmeleriyle başlayan "17-18" yaş grubuna kadar devam eden bir takım anatomik değişiklikler karşısında kendilerini şişman hissederler. Son zamanlarda erkek çocuklarında da sık görülmekte olan anoreksia, bu kişilerin kendilerini şişman hissetmelerinin sonucunda bir hastalık olduğu benimsenmeden bir takım yanlış kilo verme yollarına başvurmalarıdır ki buna "bulimia nevroza" denir. Bulimia nevroza olan kişiler aşırı yemekten sonra suçluluk hissedip boğazlarına parmak sokarak kusma yoluyla yediklerini çıkarırlar.

Anoreksia ve bulimia arasındaki fark...


Anoreksia ile bulimia arasındaki farklılık; kusma işlemini yapa yapa bulimianın belli bir noktadan sonra alışkanlık haline gelmesidir. Hatta, ideal kilonun altında olmasına rağmen, kendini hala şişman zannedip olumsuz faktörlere devam edilir ve ölümle sonuçlanabilir. Son zamanlarda kız ve erkek çocuklarda bulimia nevrozanın yanında anoreksi vakalarına da rastlanmaktadır. Anoreksia nevroza özellikle kız çocuklarında yemek yememek ve çok az uyumak gibi neticelere yol açan sinirsel bir durumdur. Kişi sürekli çok kilo aldığını düşünerek bunu bir takım yollarla kontrol etmeye başlar. Ölümle sonuçlanabilen bu durumda anne babalara tavsiyemiz; "Dikkatli olmaları ve uzmanların tavsiyelerini önemsemeleridir".

Nasıl tedavi edilir?

Oburluğu bir takım psikoterapi tekniklerle tedavi edilebilen tıbbi bir sorun olarak değerlendirmek mümkündür. Çeşitli diyet programlarıyla son derece iyi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ancak oburluk, psikiyatrik bir bozukluk değildir. Psikiyatrinin kapsamı içinde değerlendirilip, diyet programını olumlu ya da olumsuz yönde destekleyen bir tablo olarak düşünülmelidir. Bu gibi durumlarda bir beslenme ya da obezite uzmanı, bir psikiyatrist ya da bir psikoloğun tedavi aşamasında hastanın en yakınlarını da gruba alarak bir tedavi yöntemi bulması gerekir.

Kişinin inanması...

Diğer bir önemli noktaysa kişinin önceden bunu başaracağına inanması ve buna göre tedaviye başlamasıdır. Burada anneye düşen en büyük görev bebeklikten başlayarak tüm çocukluk evresinde çocuğunu aşırı ve zoraki yemeğe zorlamamaktır. Bırakın yemek yemesin, nasıl olsa bir müddet sonra acıkacaktır. Acıktığında anne olarak doğru besine yönlendirirseniz, onun için en iyisini yapmış olursunuz.

Tüm anneler, çocuğunuz kiloluysa ve bulimia veya anoreksia nevrozaya yakalanma riskini taşımasını istemiyorsanız, sabırlı olun beslenme konusunda bilinçlenmeye çalışın.

Anoreksia ile bulimia arasındaki farklılık; kusma işlemini yapa yapa bulimia belli bir noktadan sonra alışkanlık haline geliyor.

Haluk Saçaklı