18.07.2001

Fast food ürünler sağlığa zararlı mı?

 
ÇAPRAZ ATEŞ

     SERKAN DUYGU

     Yapılan bir araştırmaya göre ABD’de, "fast food" gıda maddelerine geçen yıl tam 110 milyar dolar harcandı. Şişmanlık, kalp krizi ve gıda zehirlenmesi gibi sağlığa zarar veren hastalıkların en büyük nedeni olarak da fast food gıda tüketimi gösteriliyor. Bu kadar yaygın bir tüketimin sonucu olarak, obezite yani şişmanlık hastalığı olan hastaların çoğalması, bu tür ürünlerin sağlıklı olmadığı tartışmasına yol açtı. Görüştüğümüz uzmanlar ve aşçılar, bu tür ürünlerin son derece sağlıksız olduğunu söylerken, Mc Donald’s ve Burger King gibi fast food ürünlerin önde gelen üreticileri ise, ürünlerin son derece sağlıklı, taze ve birinci sınıf malzemelerle, özenli bir şekilde hazırlandığını iddia etti. İşte tarafların görüşleri:
     
     
     Haluk Saçaklı (Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam Danışmanı)
 
Şişmanlığa yol açar
     Beslenme açısından olaya baktığımızda, haftalık fast food tüketimi arttığı zaman, insanın sağlığı da bozuluyor. Son zamanlarda ebeveynlerin çalışıyor olması nedeniyle, mutfak kültürümüz değişti. Bir hamburger yendiği zaman yanında patates kızartmasının ve kolanın alınması, vücuda gereğinden fazla kalori girmesine neden oluyor.
     Bir hamburger yendiğinde, 500 kalori alınıyor. Diğer yiyecek ve içeceklerle beraber, bu kalori oranı daha da artıyor. Ayrıca çabuk hazırlanması ve çabuk tüketilmesi de sağlık açısından endişe verici.
     Bu tür ürünlerin, en az haftada bir gün tüketilmesi gerekir. Sıklık açısı çoğaldıkça, vücuda giren katı yağlar nedeniyle, şişmanlık hastalığına yol açabilir.