KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR VE EGZERSİZ

HASTALIKLAR VE EGZERSİZ

*Egzersizler kas kuvvetini , dayanıklılığı, esnekliği artırmada, kemik mineral yoğunluğunu artırma , kiloyu azaltma ve korumanın yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskini azaltma , kan yağları ve glikoz düzeylerini düşürme , bazı kanser tiplerini ve kronik  ağrıyı azaltma , psikolojik durumun ve uyku kalitesini düzeltme gibi birçok olumlu etkileri vardır.

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR VE EGZERSİZ

*Aeorobik egzersizler yetişkinlerde yaş ve cinsiyetten olarak yüksek yoğunluktaki lipoprotini (HDL) kolesterolünü arttırdığı, dirençli egzersizlerin yani yürüyüş ve direnç egzersizleri birlikte uygulandığında düşük yoğunluktaki lipoprotein (LDL) kolesterolünü de düşürdüğü  belirtilmektedir.

* Egzersiz yaparken kaslar daha fazla oksijen alma ihtiyacı duyar ve kalp daha hızlı kan pompalar.

*Böylece dolaşım sistemine olumlu etki eder.

*Damarların gelişmesine olumlu etki eden egzersizler kalbin kanı vücudun her tarafına daha kolay pompalanmasına katkıda bulunur.

*Egzersiz sırasında gereken kaloriyi yakıp bel karın çevresindeki yağlanmayı azaltarak , kan basıncına olumlu etkiederek kalp hastalıkları risklerini önler.

*Günde en az 30 dakika , haftada en az 5 gün olmak üzere toplam 150 dakika orta şiddette aerobik egzersizler  ya da hafy-ta da 3 gün en az 25 dakika olmak üzere toplam 75 dakika  şiddetli egzersiz veya interval  egzersizler önerilmektedir.

                                                                                        Doç. Dr. Haluk Saçaklı

                                                                                        Kaliteli Yaşam Uzmanı