SAĞLIKLI YAŞ ALMA ŞİMDİ ÇOK DAHA KOLAY

6-YAŞ ALDIKÇA DAHA ÇOK DOST EDİNİN, YALNIZLIKTAN UZAK KALIN.

*Yalnızlık duygusu olanların ve sosyal iletişimi olmayanların bağışıklık sisteminde, sempatik sistem aktivitelerinin artması sonucu bozukluk geliştiği görülmüştür.

*Yalnız kişilerde kalp-damar hastalığı, kanser ve beyin hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarının daha fazla olduğu görülmüştür.

*Kendisini yalnız hissedenlerde serbest radikal isimli zararlı maddelerin daha fazla oluşmasına bağlı gelişen hasar nedeniyle bağışıklık sistemi bozulabildiği gösterilmiştir.

*Bir kişi kendisini yalnız  hissettiğinde, kanında stres hormonu olan norepinefrin hormonu önemli ölçüde daha yüksek  bulunur.

*Bir kişi hayatını tehdit eden bir durumda olduğunda, norepinefrin kan yoluyla dokulara yayılarak virüs gibi patojenlere karşı savunma sağlayan bağışıklık sistemi işlevini durdurur.

ÇÖZÜM:

*Daha çok dost edinin ama size stres yükleyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

*Eski dostlarınıza her zamankinden daha fazla zaman ayırın.

*Sosyalleşme imkanınız kısıtlı ise bir hayvan sahiplenin. Bu yalnızlık hissinin yaratacağı müzmin stresten uzaklaşmanıza katkı sağlayacaktır.

*Sevmek hayatın tadını çıkarmanın en güzel yollarından biridir. Her canlıyı sevin, çünkü sevgi hem sizi hem karşı tarafı besler, sağlığınıza sağlık katar.

HAYATTA MÜLK DEĞİL DOST BİRİKTİRİN…

Yorum bırakın