HAYVANSAL PROTEİNLERE DİKKAT:

*Yılda 50 milyar tavuğu yetiştirip yediğimiz bir dünyada,et yemenin bizim için iyi mi yoksa kötümü olduğu üzerine yapılan tartışmalar halen devam etmektedir.

*Bol protein,az karbonhidrat diyetlerin taraftarları,diğer herhangi bir diyete göre bu biçimde daha hızlı kilo verdiklerini ve sonra da bu kiloları geri almadıklarını iddia ediyorlar.

*Bununla da yetinmeyip kolesterolü ve kalp hastalıkları riskini düşürdüklerini söylüyorlar.

* Bu bilgilerin doğru olup olmadığına beraber karar vereceğiz.

*Yılda Amerika da kişi başına 127 kg. et tüketilirken, batıda örneğin İspanya 94 kg.  Avusturya da 90 kg. ve İngiltere de bu oran 84 kg. düşüyor. Türkiye de ise 28 kg.

*ATKİNS diyeti bunlara örnek bir beslenme yöntemidir.Atkins diyeti 1970 ‘lerde başladı.Milyonlarca kişiye yayıldı.Dr. Atkins kendisi aşırı kilolu ve kalp sorunları da yaşamaya başladı.

*Atkis  diyeti diğer diyetlerden farklıydı, basitti ve miktarlarda bir sınır koymamıştı bu nedenle cezbediciydi.

*Bu tip diyetle ilk aylarda hızlı kilo verebilirsiniz bu ayda 6-8 kilo da olabilir.Ama bununla birlikte sağlığınızda sizi rahatsız edici yan etkiler kendini göstermeye başlar.

*İlk 6 ay kilo verme hızı ve HDL seviyelerindeki artış gibi bazı faydaları görüldü. Bol protein ve az karbonhidrat diyetlerin bileşimine KETOJENİK diyet adı verilir.

*Bu tip diyetlerde glikozdan mahrum kalan vücut,karaciğerde bir arada sıkışıp kalmış yağ asitlerinden oluşan keton cisimlerini bir yakıt olarak üretir.Bu verimliliği daha düşük olan bir yakıt kaynağıdır.

*Yağlar ayrışmadan ve yanmadan atılırlar,bu da belirli bir kalori kaybına neden olur.

*Öncelikle ;AĞIZ KOKUSU ve KABIZLIK problemleri  ortaya çıkar.

*Zayıflama amaçlı da olsa bu tür diyetler kanımızdaki su,tuz ve asit-baz dengesini bozar.

*Kan lipitleri ,toplam kolesterol değerinin yaklaşık yüzde beş oranında artar.

*Fakat vücut uzun bir süre bu duruma kanmaz.Bir süre sonra,kortizol seviyesi yükselir ve tiroit seviyesi düşer,bunların her ikisi de yağ birikimini artırma ve enerji seviyelerini düşürme etkisi vardır.

*Buda verilen kilolar hızla geri dönmesi demektir.GUT hastalığıda kaçınılmaz olur.

*Bu tür diyetler uzun süreli uygulanırsa yaşamınız tehlikeye getirebilir.

*Kalp krizi geçirme riski artabilir ve sizi ölüme sürükleyebilir.

Doç. Dr. Haluk Saçaklı

 Kaliteli Yaşam Uzmanı

Leave a comment