– Stres kortizol hormonunuzu artırır, bu hormon artınca       metabolizmanız yavaşlar dolayısıyla kilo vermeniz zorlaşır.

     ÇÖZÜM

– Olumlu düşünme alışkanlığı edinin.

– Düzenli egzersiz yaparsanız mutluluk hormonlarından endorfini arttırırsınız, egzersiz yapmazsanız yiyecekler ile artıracağınız serotonin hormonu sizi mutfağa yönlendirir.

 DOĞRU NEFES ALIP VERME İLE DAHA KOLAY YAĞ YAKIN VE UZUN YAŞAYIN

     SONUÇ

– Kilo verme programlarında ve uzun yaşamda egzersiz yaşantınıza girmediği sürece aldığınız oksijeni iyi kullanamazsınız.

– İyi kullanılmayan oksijen yağların yakılmasında aktif rol alamaz.

– Yeterli alınmayan oksijen ne yazık ki size uzun yaşam yollarını açamaz.

      ÇÖZÜM

– Aklınıza geldikçe doğru nefes alıp vermeyi deneyin.

– Diyafram kasını kullanarak yapacağınız doğru nefes alıp vermeler, yağ depolarındaki yağların yakılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda karın kaslarınızı da güçlendirir.

AKUPUNKTUR İLE KİLO KAYBEDEBİLİR MİSİNİZ?

    SONUÇ

– İştahın nasıl kontrol edildiği bilimsel olarak henüz çözülemediğinden, akupunktur bu mekanizma üzerinde fazla katkı sağlayamaz.

     ÇÖZÜM

– İştahı kontrol etmeden önce; duygusal açlık ile gerçekaçlık dediğimiz fiziksel açlığın farklılığını hissetmelisiniz.

ZAYIFLAMA ALETLERİ GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

      SONUÇ

– Paranızı daha da önemlisi sağlığınızı kaybettiğinizi ya da sağlık yerinde ama kiloda bir şey değişmediğini görürsünüz.

    ÇÖZÜM

– Pasif aletler yerine dinamik çalıştıran aletleri tercih ederseniz hem kilo kontrolünü hem de sağlığınızı kazanırsınız.

MASAJ OLAN MI ZAYIFLAR YOKSA MASAJI YAPAN MI?

   SONUÇ

– Masaj olan rahatlar, masajı yapan zayıflar.

   ÇÖZÜM

– Masajı zayıflama amaçlı değil de rahatlama ve dolaşımı hızlandırma amacıyla oluyorsanız, zaten alternatifini aramaya da gerek yoktur.

KİLO VERECEĞİM DİYEREK NASIL GÖRÜNÜM GÜZELLİĞİ BOZULUR?

      SONUÇ

– Dengesiz ve şok diyetler uyguladığınızda; bu tip beslenme ile hücrelerinizi iyi besleyemeyeceğinizden güzelleşeceğim derken çirkinleşirsiniz.

     ÇÖZÜM

– Doğanın bize sunduğu; sebze, meyve, baklagiller, kepekli tahıl ve kuruyemişten zengin, zeytinyağının temel olarak kullanıldığı, balığın kırmızı ete tercih edildiği ama yine de eti yaşantınızdan çıkarmadan AkdenizMutfağı’nın tüm güzelliklerinden yararlanarak beslenin.

          KİLO VERİRKEN RUHSAL DENGENİZ DE BOZULUR MU?

      SONUÇ

– Kilo vermede çok kısa zamanda büyük hedeflere ulaşma arzusu ön plana çıkarsa, vücudunuzdaki tüm dengelerle birlikte ruhsal dengenizi de bozarsınız.

     ÇÖZÜM

– Hedeflerinizi doğru belirleyin ve bunu bir yaşam biçimine dönüştürün, ayrıca kendinizi sevmeyi de unutmayın.

Doç. Dr. HALUK SAÇAKLI KALİTELİ YAŞAM  UZMANI