İFTAR YEMEĞİNDE NELER OLMALI?

İftar yemekleri diğer yemeklerden çok daha farklı hazırlanmaktadır. Tüm aile dostlarının bir araya gelmeleri, uzun süre aç kalmanın doğurduğu psikoloji ile yemeklerin çeşitliliği ve miktar her zamankinden daha zengin olur. Börekler, tatlılar, iç pilavlar, kızartmalar, şarküteri ürünleri, turşular, pideler vs… hepsi iftar sofralarımızda baş tacı olarak yerlerini alırlar.

Ama uzun süre açlıktan çıkmış mideye bir anda yüklenilirse, mide – bağırsak sistemi ve kalp yorulur, tansiyon birden yükselir. Nabız artar, kalbin 02 ihtiyacını artırarak sıkıntıya girmesine yol açar. Ani kalp krizleri, beyin kanaması felç geçirmeye de yol açabilir. Hızlı ve fazla miktarda yemek yenilirse, kan şekeri önce yükselir, sonra düşer. Üşüme belirtileri ile kendini hissettirir. İşte bu sebepten dolayı iftar ve sahur yemeklerinde sindirimi kolay, hafif ama vücut metabolizması için yararlı olan besinler tercih edilmelidir.

ORUÇ NASIL AÇILMALI?

Uzun süre susuz kalındığından ilk iş susuzluğun giderilmesidir. Bol sulu gıdalar tüketilmelidir. İftar öncesi 1 bardak su, hurma ya da zeytinle başlayıp ardından ılık bir çorba ve bir dilim ekmek yedikten sonra 15 – 20 dakika ara verilmelidir. Bu sürede mideden beyne giden açlık uyarıları kontrol altına alınır. Besinler ağızda iyice çiğnenmelidir.

Ana menü; ağır yağlı yemekler, kızartmalar, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak hazırlanmalıdır. Etli ya da az yağlı hafif sebze yemekleri, yoğurtla yenilebilir. Izgara ya da fırında buğulama etler iftar yemeği için ideal besinlerdir. Yemek sırasında içilecek komposto bağırsak hareketlerini artırır. Kan şekerini hızla yükselten yiyecekler yerine, posa miktarı fazla olan besinler tercih edilmelidir.

Yasaklar: Şarküteri, yağlı kızartmalar, aşırı yağ ve şeker içeren besinler, şerbetli tatlılar, çok tuzlu ve baharatlı yemekler, kaymak ve gazlı içecekler.

İftar sonrası: 2 – 3 saat sonra 1 porsiyon mevsim meyvesi(toksin atıcı meyvelerden vişne, armut, elma, kavun, karpuz, kivi, şeftali ,ananas, erik tercih edilmelidir) ya da 1 porsiyon sütlü tatlı veya 1 bardak şekersiz bitki çayı (kuşburnu, adaçayı, ıhlamur) 1 – 2 porsiyon tahıl tüketebilirsiniz.

                                                                    DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI

                                                                     KALİTELİ YAŞAM UZMANI

Leave a comment